Osteopatia to uznany system diagnostyczny i leczniczy, który główny nacisk kładzie na strukturalną i funkcjnalną integralność ludzkiego ciała. Podstawowym  założeniem osteopatii jest teza, że wszystkie dolegliwości pochodzą od układu kostnego, ponieważ pozostałe tkanki są w większym, bądź mniejszaym stopniu z nim powiązane (np.: w nim zawieszone), przez co mogą zostać bezpośrednio dotknięte procesem chorobowym w wyniku zmian w układzie szkieletowym.


Jest to niezależny zawód  medyczny, który leczenie stara się opierać na przyczynach problemu oraz próbie eliminowania uszkodzeń pierwotnych, dążąc tym samym do przywrócenia i utrzymania homeostazy naszego organizmu. Ze względu na zależności między kośćmi, a pozostałymi tkankami podejście lecznicze nie będzie ograniczać się do systemu strukturalnego (mechanizmów podporowych i ruchowych). Takie podejście wyraźnie odróżnia osteopatię od chiropraktyki oraz fizjoterapii czy terapii manualnej.


Osteopatia może pomóc nie tylko w przypadku najczęściej spotykanych dolegliwości takich, jak bóle pleców, lub szyi. Jest uznaną metodą w terapii szerokiej gamy problemów, między innymi urazów sportowych, przeciążeń, wad postawy, bólów głowy, migren, napięć tkanki miękiej, zaburzeń jelitowych. Jeśli to konieczne, leczenie będzie uwzględniało również układ trzewny (jelita) i czaszkowy (czaszka i tkanka łączna).